Záhada jménem Oortův oblak: Co to je a čím je pro lidstvo důležitý | EuroZprávy.cz

Nekonečnost vesmíru fascinuje lidskou představivost od nepaměti. Astronomové již objevili celou řadu vesmírných těles, které následně pojmenovali po postavách z římské mytologie, slavných osobnostech či kódovým označením. Někdy je to i naopak jako v případě Oortova oblaku. Ten sice už jméno má, ale jeho existence ještě nebyla dostatečně prokázána.

Oortův oblak je obrovské kulovité těleso, jež obklopuje Sluneční soustavu. Rozprostírá se ve vzdálenosti asi tří světelných let, tedy 30 bilionů km, od naší nejbližší hvězdy. Jeho okraj představuje hranici, ve kterém Slunce ještě má určitý dynamický, fyzikální nebo gravitační vliv.

V Oortově oblaku, pojmenovaném po nizozemském astronomovi Janu Hendriku Oortovi, se ve vzdálenosti desítek milionů od sebe nacházejí komety. Jsou jen slabě vázány na Slunce a jejich oběžné dráhy mohou snadno ovlivnit jiné hvězdy, což je může nasměrovat směrem dovnitř do Sluneční soustavy nebo naopak dále do mezihvězdného prostoru. To platí především pro komety ve vzdálenější části oblaku.

Podle internetových stránek solarviews.com se Oortův oblak skládá z poměrně hustého jádra, které pozvolna doplňuje jeho vzdálenější části a vytváří tak stabilní stav. V jeho vnější části se nachází asi jedna šestina z šesti bilionů ledových částic a komet v oblaku, zbytek lze najít v jeho poměrně hustém jádru.

#věda #technika

Více na:

Zdroj: Záhada jménem Oortův oblak: Co to je a čím je pro lidstvo důležitý | EuroZprávy.cz

avatar
2000