Povstání robotů zní jako sci-fi. Přesto může přijít dříve, než si myslíme – Nevšední Svět

Povstání robotů muže být blíž než kdokoliv v minulosti předvídal. Tvrdí to britský kosmolog, astrofyzik a prezident britské Královské astronomické společnosti lord Martin Rees. Během několika staletí podle něj stroje nahradí lidstvo.

Rees se dokonce domnívá, že by vláda robotů mohla trvat i miliardy let poté, co z planety Země zmizí lidský život. Uvedl to ve svém projevu pro neziskovou organizaci The Conversation. Jeho slova cituje britský server Express.

Život na Zemi se vyvíjel miliardy let – od raných proteinů a nukleových kyselin, které byly základními stavebními kameny života, až po složité savce a homo sapiens. Nicméně „mechanický život“ se vyvíjí tak extrémním tempem, že sir Martin věří, že vyvinutý mimozemský život má pravděpodobně stejnou nebo velmi podobnou formu.

Tvrdí také, že čas lidstva na Zemi není nic víc než krátká přechodná fáze mezi prehistorickým organickým životem a dobou strojů – kterou on nazval „postlidskou“ budoucností. Fyzik také uvádí, že tato doba by mohla trvat miliardy let – a to zejména v případě, že stroje rozvinou svou schopnost zkoumat vesmír a odpoutají se od potřeby žít na planetě, které má atmosféru a biosféru, aby je udržela.

„Domnívám se, že pokud objevíme mimozemskou inteligenci, nebude vůbec jako my. Bude to nějaký elektronický subjekt. Doba, kdy vše ovládá organické inteligence, je jen tenká tříska mezi počátečním životem a dlouhým obdobím strojů,“ vysvětluje.

„Protože takové civilizace by se vyvíjely různou rychlostí, je ve…

#věda #technika

Zdroj: Povstání robotů zní jako sci-fi. Přesto může přijít dříve, než si myslíme – Nevšední Svět

avatar
2000