Robotika je bezesporu povoláním budoucnosti. Řada věcí kolem nás je už dnes založená na fázi učení se a umělá inteligence postupně proniká do všech oblastí života. To ale vědcům nestačí a chtějí, aby se aby se umělá inteligence učila nejen sama sebe, ale uměla učit i jiné, a vytvářet nové a lepší náhradníky. Bez pomoci lidí.
Zní to jako scénář z Terminátora nebo Battlestar Galactica. Umělá inteligence si zatím neuvědomuje svou existenci, už nyní je ale schopna se učit na základě vnějších podnětů a opakování. To ale odborníkům z Google nestačí, a rádi by, aby se dokázala zlepšovat ještě více.
Podle jejich představ by měly být neuronové sítě využívány k tomu, aby aby samy vytvářely lepší neuronové sítě. Zjednodušeně řečeno by tak umělá inteligence měla být schopna vytvářet vlastní, mnohem silnější umělou inteligenci.
Plány společnosti Google představil generální ředitel společnosti Sundar Pichai na konferenci Google I / O 2017. Zde podotkl, že umělé neuronové sítě jsou navrženy tak, aby napodobovaly způsob, jakým se učí lidské mozky, a dodal, že nová technologie nazvaná AutoML může vyvinout sítě, které jsou výkonnější, efektivnější a jednodušší.
“Vše funguje na principu párování neuronových sítí. Vezmeme “dětské” neuronové sítě, které spárujeme s jinou neuronovou sítí a necháme ji, aby je učila. Tento proces opakujeme, dokud nedosáhneme nejlepších možných výsledků,” vysvětlil Pichai.
Proces, který Google pojmenoval “zesílená výuka”, neuronové sítě při pilném učení se odměňuje podobně, jako dostává odměnu například pes, když se učí povelům a pokynům. Samotný proces ale vyžaduje ohromné množství výpočetních dat. Těch je ale Google schopen dosáhnout a dostal se tak do bodu, kdy jedna neuronová síť dokáže analyzovat jinou…
#věda #technika
více na:
Zdroj: Překoná umělá inteligence lidstvo? Roboti se umí učit a vytvářet silnější kopie – Nevšední Svět