Nadpisem jsem nalákal vaši pozornost, ve skutečnosti jde o očividný nesmysl.
Tak nějak ale funguje FUD dnes. Opravdu netuším, jestli to tak bylo vždycky (nejen u kryptoměn), jen se o tom tolik nevědělo a vyplavila to navrch až komunita lidí sdružená sociálními sítěmi, nebo se ta záplava dezinformačních článků opravdu objevila až s kryptem. Snaha pošpinit konkurenční produkt je pochopitelná, točí se v tom hodně peněz. Bohužel lze pak věřit jen málocomu, a to až po dvojitém ověření nezaujatosti zdroje.
Krypto sleduji nějakou dobu a nikdy jsem se k tomu nevyjadřoval. Když však na mne zleva i zprava útočí chtěné i nechtěné názory ostatních, mnohdy někdy i… výhradních diletantů, změnil jsem názor a rozhodl se o ten svůj podělit.
Nepovažuji se za experta, o krypto se zajímám jen do hloubky, do které dosahuje má znalost kódu (takže základ html 🙁 ), ale jsem přesvědčen o tom, že kryptoměny z toho světa nezmizí, naopak jejich využití bude širší a širší, až je budeme využívat v běžném životě velice běžně. Jako by to docházelo už i těm nahoře, nová technologie se snaží našroubovat do zákonů a mocní si si jí začínají všímat. To je však jen začátek. Říká se, vývoj nezastavíš, ale kvůli jejich decentralizované povaze, to u kryptoměn platí dvojnásob.
Velké věci se dějí. Ti, kdož váháte, nebo jste skeptičtí, naskočte na vlak, než bude pozdě. Informace leží na síti, stačí jen hledat. Nejenom, že se na tom dá vydělat, ale také se nám tu nabízí možnost zúčastnit se něčeho velkého, (nejen) finanční revoluce.
Pro zajímavost představím svůj osobní seznam TOP coinů s krátkým vysvětlením, proč jsem zařadil právě je. Můj pomyslný seznam se mění každou chvílí, ale tyto čtyři favoriti zůstávají:
- NANO – Perfektní řešení pro P2P přenosy, tzv. bitcoin 2.0. Transakce okamžitě, zcela zdarma, s nekonečnou škálovatelností. V současnosti neexistuje vhodnější kryptoměna pro nahrazení běžných plateb. Navíc, žádné těžení, žádná energie pánu bohu do oken. Zatím není moc decentralizovaný a anonymní, ale to je jen otázka času. Jak to funguje?
- IOTA – Podobná jako NANO, ale pro M2M transakce. Čím více transakcí, tím rychlejší. Partnerství s Boshem a Woltsvagenem. Až si za pár let vaše auto naúčtuje za dobití baterie, vaše lednička za objednané mléko, a dron za doručení zásilky, bude to pravděpodobně v IOTĚ.
- VeChain – Spolupracuje s IOTA, což mi stačí. Pro ostatní je tu něco navíc.
- Monero – Králem anonymity stále zůstává Monero. Pro ty, kteří vyžadují plné soukromí pro své účetnictví. Takoví lidé nikdy nezmizí… (leda že by je zmizela nějaký vláda)
Zajímavé projekty:
ADA – decentralizované app; REQ – síť na které běží ostatní kryptoměny; NEO – nástupce ETH, smart kontrakty; XBY – nový algoritmus Zolt, Proof-of-Signature (PoSign); OSTER – upload souborů, běží na Tangle, jako IOTA; BYTEBALL – smart kontrakty, vlastní tokeny
Nemám rád:
Bitcoin a jeho forky – zastaralá technologie, navždy bude zpoplatněna, navždy se bude těžit; Tether – uměle kontrolovaná hodnota; Ripple – centralizovaný, vytvořený pro banky, odporuje idee krypta ; Stelar – fork Ripple; Téměř všechny blockchainové projekty – překonaný koncept, nicméně na některé využití dostačující.
Tímto jsem jen vyjádřil svůj názor. Pokud někdo nesouhlasí, může uvést důvod v komentech.