Mléčná dráha je galaxie, v níž se nachází Slunce spolu s naší sluneční soustavou – a tedy i Země. I přesto se ukazuje, že o ní zdaleka nevíme vše. Vědci teď například zjistili, že se v ní možná ukrývá až 100 milionů černých děr, což je mnohem víc, než se až dosud předpokládalo. Toto číslo je výsledkem statistického sčítání.
Výzkum zveřejněný v magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society přinesl v loňském roce odhalení dvou velkých černých děr. Jejich existenci zjistilo zařízení LIGO (Laser Interferometer Gravitational-wave Observatory) pomocí gravitačních vln, které také zmapovalo sloučení těchto dvou černých děr, každé s hmotností srovnatelnou s hmotností třiceti Sluncí, uvádí server IFL Science.
„Detekce gravitačních vln byla opravdu velkým průlomem, protože šlo o potvrzení klíčové předpovědi Einsteinovy obecné teorie relativity,” uvedl spoluautor studie, profesor James Bullock. „Ale pak jsme se podívali blíže na astrofyziku skutečného výsledku sloučení dvou černých děr o hmotnosti třiceti sluncí. Bylo to prostě ohromující a zeptali jsme se: Jak časté jsou černé díry této velikosti a jak často se spojují?“ vysvětluje.
Na základě realistických odhadů fúze černých děr lze zjistit, kolik by jich v galaxii mělo být. Vědci předpokládali, že tyto černé díry byly tvořeny hvězdami, což omezovalo jejich velikost. Hvězdy se tvoří z mraků vodíku. Aby se plyn stal hvězdou, musí být dostatečně chladný, aby nejprve kondenzoval a pak se zhroutil pod svou vlastní hmotností. Čím je vodík čistší, tím déle trvá, než se ochladí. Hvězdy, které vznikají téměř výlučně z vodíku jsou hodně, mnohem větší….
Více na:
#věda #technika