Britští vědci v USA objevili obří lagunu plnou roztaveného uhlíku. Varují, že pokud by se plyn z ní dostal na povrch, mohl by způsobit bezprecedentní katastrofu. Uvádí se to v novém průzkumu o kterém informoval vědecký magazín Earth and Planetary Science Letters.
Studie popisuje, jak vědci použili dosud největší řadu seismických senzorů ke zmapování k hlubinné oblasti Země plné roztaveného uhlíku pokrývající 1,8 milionu kilometrů čtverečních. Nachází se asi 350 km pod zemským povrchem na západě USA.
Geologové z Royal Holloway University v Londýně pracovali s celkem 583 seismickými senzory, které měřily zemské vibrace a které díky tomu vytvořily obraz toho, co leží pod povrchem. „Bylo by pro nás nemožné vrtat dostatečně hluboko, abychom fyzicky viděli zemský plášť, takže s použitím této velké skupiny senzorů a za pomocí pomocí matematických rovnic jsme namalovali jasný obrázek. Tak jsme mohli interpretovat to, co je pod námi,“ cituje doktora Sashe Hier-Majumdera z Royal Holloway server Science Daily.
Uvedl také, že pod západní částí USA se nachází obrovská nádrž částečně roztaveného kapalného uhlíku, který kvůli vysoké teplotě produkuje oxid uhličitý a další plyny. Toto „podzemí jezero“ podle něj vniklo díky jedné z tektonických desek ležících v Tichém oceánu. Experti se domnívají, že množství oxidu uhličitého ve vrchním plášti dosahuje až 100 bilionů tun, což dalece převyšuje dosavadní odhady Agentury pro ochranu životního prostředí. Ta v roce 2011 mluvila o množství pouze asi 10 miliard tun.
Hluboký rezervoár, respektive uhlík z něj, si podle doktora Hier-Majumder postupně najde cestu na povrch díky sopečným výbuchům a velmi pomalu také přispívá ke změně klimatu. „Možná si většina z nás neuvědomuje, že hluboké struktury Země jsou spojeny se změnou klimatu, ale tento objev má důsledky nejen pro mapování podzemí, ale i pro budoucnost naší atmosféry,” varuje vědec.
Náhlé uvolnění tohoto plynu by mohlo mít katastrofální následky. Doktor Hier-Majumder uvedl, uvedl, že toto jezero nepředstavuje bezprostřední hrozbu. Pokud by se ale uvolnilo jen jedno procento tohoto nahromaděného oxidu uhličitého, byl by to ekvivalent spálení 2,3 bilionů barelů ropy…
#věda #technika
více na: