Nový výzkum navrhuje matematický model, který umožňuje cestování v čase.
Vrátit se do minulosti a změnit budoucnost. Cestování v čase je snem mnoha lidí. Možná proto je i populárním námětem vědecko-fantastických příběhů.
Fyzik z Univerzity Britské Kolumbie tvrdí, že stroj času nemusí být pouze součástí fiktivních světů, ale mohl by fungovat i v realitě. Minimálně podle výpočtů, které zveřejnil v žurnálu Classical and Quantum Gravity.
“Lidé považují cestování v čase za fikci a považujeme jej za nemožné, protože se to běžně neděje. Jenže matematicky to možné je,” tvrdí teoretický fyzik a hlavní autor studie Ben Tippet v tiskové zprávě univerzity.
Postavit fungující prototyp stroje času přesto nedokáže.
zakřivená geometrieTippet vychází z Einsteinova předpokladu, že čas není oddělený rozměr vesmíru a měli bychom všechny čtyři rozměry vnímat současně.
Umožňuje tak vznik časoprostoru, ve kterém jsou všechny směry času a prostoru propojeny v zakřivené struktuře vesmíru.
Zatímco v plochém časoprostoru by se planety a hvězdy pohybovali po rovných přímkách, v zakřivené geometrii časoprostoru mají podle Einsteinovy teorie relativity vesmírná tělesa eliptické oběžné dráhy.
Autoři studie tvrdí, že čas může být u těles s velkou hmotností stejně zakřivený jako prostor.
“Můj model stroje času používá zakřivený časoprostor k ohýbání času do kruhu, který pasažéry vezme zpět v čase,” vysvětluje Tippet…
#věda #technika
Zdroj: Spočítáno, víme jak cestovat časem, stroj ale postavit neumíme – Nevšední Svět