Článek převzat z webu kryptomagazin
Není tomu dlouho, co se do provozu dostal nový projekt pocházející z Čech. Ten si získal pozornost celé IOTA komunity a také krypto mainstreamu. Tento roztomilý projekt je ukázkou toho, co vše půjde v budoucnosti s kryptoměnami dělat. Dnes vám přinášíme rozhovor s tvůrcem projektu Karlem Böhmem.
Cesta ke kryptoměnám
Jsi jeden z nejaktivnějších IOTA fanoušků – proč zrovna IOTA?
IOTA má velkou výhodu v tom, že řeší problém bezpečnosti internetu věcí. Jejím hlavním záměrem je dát věcem v rámci internetu věcí jejich vlastní a unikátní ID. IOTA není klasický blockchain. Je to proud transakcí, kde si můžete vybrat, jaké transakce budou uloženy. K tomu je celá síť IOTY bez poplatků. Nejsem fanouškem těžby, i když jsem to zkoušel. Nicméně se dá očekávat, že za pět let bude i IOTA vypadat hodně rozdílně oproti dnešnímu stavu.
Tip redakce: Iota oznámila kompatibilitu s Ledgerem
Zvláštní spojení: Ovce a kryptoměny.
A teď již k jádru věci, vytvořil si funkční aplikaci IOTY – celkem vtipně je to provázání světa zemědělství a kryptoměn, můžeš nám povědět, co to je a proč zrovna tohle?
S IOTOU jsem v intenzivním spojení od června 2017 a později jsem si založil vlastní node, abych pomohl Tanglu (Pozn. redakce IOTA síť nese název Tangle). A pak již přišla krypto krize, která trvá až do dnes. Zakladatel IOTY, David Sonstebo, říkal, ať si lidi nestěžují a prostě něco dělají. Ať píšou články, dělají videa, vyvíjí aplikace.. A tak jsem si řekl, že má pravdu a pustil se do toho.
Byl jsem limitován tím, že nejsem programátorem. Proto jsem se přidal k testerům Herkules nodu od Romana Semka a koupil si Odroid (Něco jako RapsPi) a dal jsem jej do ovčína, kde jsem jej připojil k solárním panelům a udělal pár fotek. Reakce komunity byla velmi pozitivní a tak mě napadlo, že bych IOTU mohl využít ke krmení ovcí. Následně jsem se dostal k Jardovi Buckovi, který udělal back end a Janu Morávkovi, který vytvořil zase web. O dva měsíce později bylo hotovo.
Jakmile člověk zaplatí a transakce se ověří, tak se ovcím přes dávkovač (vytištěný na 3D tiskárně) vysype dávka granulí a zazvoní zvonek, který jim tím oznamuje, že mají jídlo. Celé je to samozřejmě prototyp, který ukazuje, že lze bez poplatku zaplatit tak zvaně real-time a následně se něco stane.
Mohlo by vás zajímat: Blockchainem k revoluci v zemědělství