Recenze: Projekt Kronos – Pavel Bareš

“… vyzrálý debut, který se ženě dopředu s jistotou budoucí klasiky,” jsou neskromná slova na obálce, která se po jejím otevření stanou jen lživým marketingovým tahákem.

Budoucí klasika od třiadvacetiletého autora by byla jednou z mála. Ne však v tak nemastně neslané formě, ve které jsem měl možnost ji číst. Začátek vypadal slibně, ale asi v půlce knihy jsem zjistil, že mě příběh nebaví. A asi sto stránek před koncem jsem se rozhodl, že mi za dočtení nestojí. Ne, když na mě z poličky pomrkává Žambochův nový Bakly.

A proč? Protože se zážitkové čtení zvrtlo ve vyhledávání chyb, které by mou nedůvěru podpořily. Protože mě postavy nudily a jejich mentální procesy mi připadaly nevěrohodné. Protože s detaily si autor nedal práci a protože dělal chyby, které jsem dělal sám, když jsem začínal psát.

Už jsem to uvedl v některé z předchozích recenzí, ale jsem alergický na přemíru trojteček v dialogu. Nevím, jestli se tím snaží autoři zvýšit tempo akce nebo schovávají neschopnost napsat dialog ucelený s vlastním vtipem/pointou/záměrem. Tak pro ně ještě jednou: Dialogy v knihách nevyznějí reálněji tím, že se k realitě přiblíží! To už by v nich rovnou mohla být citoslovce a veškerá slovní výplň. Správných dialog je vybroušený k dokonalosti a trojtečka se v něm použije jen, když je to skutečně zapotřebí.

Všechno špatně ale určitě nebylo. Vlastně všechno ostatní bylo dobře. Nápad, reálie, tempo vyprávění. Autor je očividně na svůj věk dobrý, na strhující příběh však stejně očividně ještě nestačí. Věřím tomu, že za 10 let bude psát stejně kvalitní díla, jako jeho vzorové, ale svým uspěchaným debutem své potencionální fanoušky spíš odradí.

Možná hodnotím příliš přísně. Kniha mi byla doručena kolegou, kterému se líbila a haldy chvály v recenzích také mluví za své – ale když příběhu/postavě/popisu nevěřím, přes to vlak prostě nejede.

Těm, kteří hodnotili plným počtem: Máte laťky tak nízko, nebo jste ještě nečetli dobrý urban-postapokalyptický příběh?

Hodnocení: 3/5
Verdikt: Velice slušná školní práce.
Databazeknih: https://www.databazeknih.cz/knihy/kronos-projekt-kronos-335582?c=all

avatar
2000