Koniáš je jedním z hrdinů, kteří se navždycky zapsali do zlatého fondu tuzemské fantasy. A nyní přichází v novém vydání jeho první román, který proslavil nejen jeho, ale především autora Miroslava Žambocha.
Na ostřích čepelí už před mnoha lety ukázalo, že bude nutné s Miroslavem Žambochem počítat. Což pak v budoucnu následující knihy jenom potvrdily. Na Žambochovi je nutné obdivovat jednu věc. A tou je jeho přístup k žánru, respektive k psaní fantasy. Je jiný. Čehož si ostatně všimnete v momentě, když nalistujete prvních několik stránek Na ostřích čepelí. Žamboch sice svůj příběh zasadil do fiktivního fantasy světa postaveného na středověkém rázu, jenže na osvědčené elfy, trpaslíky a další potvory kašle. Jedinou proprietou, kterou si vlastně z fantasy žánru vypůjčuje, jsou čarodějové. A i ti jsou zpočátku spíše upozaděni. Kdyby nebylo jich, měli bychom před sebou dobrodružný román ze středověku, do něhož autor namíchal pár kapek westernu a detektivky.
Na ostřích čepelí je velmi netradiční svou zápletkou. Nekoná se žádná záchrana království ani světa. Přesto tu jde o lidské životy. Zápletkou románu je založení nové kolonie daleko za hranicemi známého světa. Což znamená ochranu a přepravu kolonistů. A to je právě úkol Koniáše. Pašerák, zloděj a příležitostný nájemný zabiják se najednou ocitá ve zcela nestandardní situaci. Místo toho, aby život vzal, jich má ochránit hned několik set. A ačkoliv to netuší, tohle dobrodružství ho navždycky poznamená.
Více na:
Zdroj: RECENZE: Miroslav Žamboch, Koniáš: Na ostřích čepelí | sarden.cz