Způsob, jakým se lidé vyvinuli neodpovídá současnému modernímu světu, ve kterém žijeme. Důsledky toho jsou tragické a pociťujeme je na našem zdraví, varují vědci. Podle nich je totiž právě současný svět zodpovědný za nemoci, kterými trpíme.
Na vzestupu jsou takové zdravotní problémy jako je obezita, špatné vidění a deprese. Na vině je podle vědců současný moderní svět, který neodpovídá našim přirozeným smyslům.
Lidé se vyvinuli a začali se dožadovat cukru, takže naši předkové začali kvůli zdravotním důvodům sbírat zralé ovoce – ale v moderním světě naplňujeme naši potřebu cukru spíše čokoládou, což vede k problémů s obezitou.
Umělé osvětlení a fakt, že strávíme většinu dne uvnitř budov zíráním na obrazovky počítače, vedly k „epidemii myopie“ tedy krátkozrakosti. Jinými slovy – podle expertů jsme se dostali do fáze, kdy až 90 procent lidí v některých částech světa nyní potřebuje brýle.
Znečištění ovzduší se podepsalo na našem původně silném primitivním čichu, který téměř úplně vymizel. Jeho ztráta je spojena také s rostoucím počtem lidí, kteří se potýkají s depresí a úzkostí.
Ve svém projevu na kongresu Americké asociace pro rozvoj vědy v Bostonu, profesora Amanda Meliniová, z univerzity v Calgary uvedla: „Jsme uvnitř, jsme v umělém osvětlení, netrávíme tolik času venku, tedy v podmínkách, ve kterých se náš zrakový systém vyvinul. A osvětlení, stejně jako další věci, jako jsou naše pracovní úkoly, mohou výrazně ovlivňovat naši ostrost zraku.“
Více na:
Zdroj: Proč trpíme nemocemi? Vědci a lékaři konečně našli odpověď | EuroZprávy.cz
#věda #technika