Každý den skenuje NASA vesmír a každý den nachází nové planety, hvězdy a celé systémy. Ačkoliv ročně najdeme mnoho exoplanet, mnoho z nich je prostě jen studený kámen plující vesmírem. Občas se však podaří najít něco skutečně velmi zajímavého.
OGLE-2016-BLG-1195Lb, známá také jako Ledová koule je planeta, kterou najdete zhruba 13 000 světelných let od naší sluneční soustavy. Její teplota se pohybuje mezi -220°C a 186°C. Mnozí si teď jistě vzpomenou na Star Wars a planetu Hoth. Zdá se, že veškerý led na planetě je tvořen čerstvou vodou. Bohužel se zdá, že lidstvo nebude nikdy schopno těchto zásob využít. Nebo alespoň ne v nejbližší době. Vzdálenost této planety je pro naší současnou technologii totiž nepřekonatelnou překážkou.
Nažhavená planeta
KELT-9b je oficiálním názvem nejžhavější planety, kterou lidstvo zatím našlo. Pluje vesmírem asi 650 světelných let od nás a je pevně přimknutá ke své hvězdě. Je to plynný obr, asi třikrát větší, než náš Jupiter a konstantně žhne teplotou 4315°C. Jen pro porovnání, povrchová teplota našeho Slunce je asi 5500°C. To není zas o tolik více. KELT-9b však před sebou na vesmírné poměry nemá dlouhou budoucnost. Během „pouhých“ několika milionů let kompletně vyhoří, zmizí a zanechá svou hvězdu osamocenou.
#věda #technika
Více na:
Zdroj: Ledová koule, diamanty a skleněný déšť. Jaké jsou nejbizarnější planety vesmíru? | EuroZprávy.cz