Nejen věčným životem, ale hlavně mládím je lidstvo posedlé od nepaměti. Ještě v roce 1850 se polovina Američanů dožila ani ne 40 let, dnešní průměrný věk je 78 let. Náš život se prodlužuje a poslední vědecké výzkumy dávají naději i představám, že bychom zde mohli jednoho dne být už navěky.
Jedním z problémů je samozřejmě fakt, zda lidi dokážou stárnutí zvrátit. laboratorní testy na myších dokázaly, že tvorové s cukrovkou, kteří byli léčeni metforminem, se dožívají déle než ti bez nemoci. Látka tak může působit příznivě proti stárnutí. Lidská obsese krví se datuje už od 16.-17. století, v roce 2005 bylo vědecky prokázáno, že starší lidé, kteří dostávali transfuzi krve mladších, měli prokazatelně lepší zdravotní výsledky.
Všechny tyto metody jsou sice v počátcích a přidají nám nanejvýš pár let, ale za pár let tomu může být jinak. Dejme teda tomu, že se nám podaří lidský život opravdu významně prodloužit, můžeme se opravdu z toho radovat?
Co trápí lidstvo již dnes, je přelidnění planety. Zatímco v Evropě je to spíše opačný problém, tedy stárnutí populace, některé asijské či africké státy evropský deficit dohánějí. Prodlužování délky života jde ruku v ruce se zdravým životním stylem a lepší lékařskou péči, která však není všude po světě stejně dostupná.
#věda #technika
Více na:
Zdroj: Jak blízko jsme k věčnému mládí? A proč bychom ho (ne)měli chtít? | EuroZprávy.cz