Některé americké soudy již dnes využívají počítačové programy pro určení rizikovosti podezřelého. Mají pomoci soudcům při rozhodování s důrazem na jasná fakta. Experti varují, že nikdo neví, na základně čeho programy vytvářejí úsudky. Pro budoucnost práva je však umělá inteligence zřejmě klíčová.
„Soudce MetaDecide57 rozhoduje ve vašem případu. Čekejte, prosím, rozsudek může několik sekund trvat.“ Že by konec dlouhým čekacím lhůtám a nekonečným soudním tahanicím? Možná. A možná také začátek revoluce, která promění náš pohled na právo, soudy a spravedlnost.
Nejedná se přitom o nějakou akademickou debatu. Samotný předseda Nejvyššího soudu Spojených států amerických, John G. Roberts, byl tázán, zda si dovede představit den, kdy bude umělá inteligence využívána i v soudnictví. „To je den, který už nastal,“ odpověděl. „A vytváří to výrazný tlak na fungování soudnictví.“ Jedním případem, který se v této souvislosti často zmiňuje, je odsouzení Američana Erica Loomise na šest let odnětí svobody za řízení kradeného auta, které bylo použito při přestřelce…
#věda #technika
Zdroj: iDNES.cz