Recenze: Kontrolní bod – Myke Cole

Výsledek obrázku pro Kontrolní bod kniha od: Myke Cole

Tak tohle teda ne. Zvládl jsem to do dvou třetin, ale masochismu už bylo dost.

Oliver je nesympatický, hysterický, nevyrovnaný blb. Bohužel se mi zdá, že ne úmyslně. Autor si zřejmě vymyslel, že z něj udělá uznávaného vojenského velitele, ale pak, jako by se bál opakovat uvozovací sloveso “řekl”, to bylo samé: “blekotal”, “zaraženě zíral”, “styděl se”, “řekl rozklepaným hlasem”, atd.

Hlavní hrdina bohužel nebyl na knize to jediné špatné.

Fantasy potenciál, který sliboval alespoň nějakou zábavu, byl totálně zazděn neschopnosti pokládat si do očí bijící otázky. Pár jich uvedu, protože byly to jediné, na co jsem při čtení dokázal myslet:

Proč při běhu neztratil boty, které mu “neseděly”?
Proč prolétne kulka portálem, ale voda se z něj nevylije?
Proč si vojáci stěžují na “tvrdý” výcvik, kde se hrají hry, mají spoustu volného času, zdokonalují své dovednosti a večer chodí chlastat?
Jak moc reálné je, aby se v prostředí s volným přístupem k alkoholu nevznikla žádná rvačka? Žádné sexuální avantýry?

A ještě se vrátím k hrdinovi. Takže abychom si to ujasnili. Oliver je profesionální voják, ale když ho donutí znovu vstoupit do armády, ze které byl nucen utéci, odmítá. Chce pryč, když se mu ale naskytne příležitost, nevyužije ji. Ve skutečnosti by stačilo “zvednout vlajku”, odříkat přísahu, a mohl by jít, z nějakého důvodu je to však nepřijatelné, stejně jako pro všechny ostatní. Je proti systému, nechce se přidat k elitní jednotce, přesto když za ním přijde velitel a vezme ho bokem do akce, bez mrknutí a s radostí, že využije svou schopnost, pomůže. WTF?

O cizích světech (a jejich samotné existenci) do kterých hrdina otevírá brány, nepadne ani slovo (krom několika omylů na začátku, kdy otevře brány vždy příhodně v blízkosti exotických živočichů) ale fňukání, zda má utéci, či ne, je věnováno půl knihy.

Nevím, jestli byly největší slabinou neuvěřitelné postavy, které jednaly na základě nesmyslných (autorovi se hodících) motivací, nedostatek věrohodných či zajímavých detailů nebo celková nedomyšlenost, ale něco zde špatně bylo určitě. Pár chyb dokážu odpustit, ale ne na každé stránce. Tento amatérský a těžko uvěřitelný výtvor neměl být nikdy vydán – nebo alespoň předtím od základu přepracován.

Hodnocení: 1,9/5
Verdikt: Autor by se ohledně armádního výcviku v nadpřirozených podmínkách mohl přiučit ve výborném českém Carpe Diem od Fabiana.
Databazeknih.cz: https://www.databazeknih.cz/knihy/stinove-operace-kontrolni-bod-161064

avatar
2000