Juraj Červenák: Vlk a dýka

Notář Barbarič, kterého čtenáři znají ze čtyř předchozích historických detektivek Juraje Červenáka (přeložených už i do češtiny – Mrtvý na Pekelném vrchu, Krev prvorozených, Ohnivé znamení a Ďábel v zrcadle), řeší záhadný zločin na hradě loupežných rytířů.

Hrad na hoře Sitno odedávna střeží cestu k bohatým horním městům. Na podzim roku 1599 je kvůli turecké hrozbě dobře vyzbrojený a s početnou posádkou. Navzdory tomu se z něho ztratí kastelánova dcera. Zmizí uprostřed noci, bez jediné stopy. Zoufalý správce hradu žádá o pomoc notáře Barbariče z nedaleké Štiavnice. Barbarič tentokrát na vlastní pěst – bez kapitána Steina a kaprála Jaroše – čelí záhadě, která zdánlivě nemá řešení. Šlo o útěk, o únos či dokonce o vraždu? Situaci komplikuje fakt, že na Sitně našla útočiště manželka velmože Illésházyho, prý nejbohatší a nejmocnější žena v království. Barbarič ovšem netuší, že hrad má ještě jednoho, tajného obyvatele, o němž nikdo nesmí vědět. Do složitého případu se postupně vplétá krvavá minulost hradu a pověsti o zakletém podzemním vojsku, o krutých loupeživých rytířích, o strašidlech a zbojnických pokladech. Poradí si Barbarič i bez Steina a Jaroše?

Červenákovy historické detektivky, včetně této nejnovější, došly pochvaly i na internetové stránce historyweb.sk: „O autorom kvalitne spracovaných historických reáliách a o tom, že na stránkach doslova ožívajú dejiny už hádam ani nemá zmysel hovoriť, toto konštatovanie sa právom opakuje v recenzii na každý nový diel série. (…) V porovnaní so svojimi predchodcami kladie Vlk a dýka väčší dôraz na detektívnu stránku príbehu, ktorá dominuje celému rozprávaniu.“

Zdroj: Juraj Červenák: Vlk a dýka

avatar
2000