Lidé proti mimozemšťanům: válku o vesmír vyhraje člověk – Nevšední Svět

Alespoň nějaká dobrá zpráva: kdyby došlo k mezihvězdnému konfliktu s nepřátelskými civilizacemi, lidstvo by mělo díky svým vlastnostem velkou šanci na výhru.

Zatím nedokážeme vyřešit ani tak „malé“ války, jako jsou boje v Sýrii, neustálé konflikty na Balkáně nebo v Africe. Ale jednou asi dojde k tomu, že se lidstvo dostane do vesmíru. A možná tam potkáme mimozemšťany, kteří nebudou úplně přátelští. Jak by dopadla válka s nimi?

Na tuto otázku se pokusili v nové studii odpovědět Thomas Targett a Duncan Forgan, vědci z Institute for Astronomy na University of Edinburgh.

Mladí astronomové se pokusili matematicky simulovat, jaké strategie by byly v takovém konfliktu nejvýhodnější. A zjistili, že právě ty, které používají lidé. Aby takový výzkum mohl vůbec vzniknout, museli vědci nejprve říci, jak by se mohli mimozemšťané chovat – a protože jsme zatím žádné cizí civilizace neobjevili, použili údaje o smyšlených mimozemšťanech. Našli je v počítačové hře Starcraft II.

Jde o jednu z nejoblíbenějších počítačových her na světě, v níž se konají velké mezinárodní turnaje. Hráči v ní v roli jedné ze tří ras bojují o vládu nad galaxií. Každá rasa má přitom vlastní možnosti a metody, které docela dobře odrážejí i reálné evoluční a ekonomické strategie. Zatímco Protosoové jsou technologicky vyspělá rasa spoléhající se na pomalou expanzi, Zergové, kteří připomínají filmové Vetřelce, zase dobývají co nejrychleji a spoléhají se na své množství. Třetí stranou konfliktu jsou lidé využívající hlavně inovace a improvizaci…

#věda #technika

Zdroj: Lidé proti mimozemšťanům: válku o vesmír vyhraje člověk – Nevšední Svět

Napsat komentář