Rychlost světla možná není nedotknutelnou konstantou. Otevřeme brány k mezihvězdným cestám? – Nevšední Svět

Ve světě fyziky, jak ji chápeme v současné podobě, je několik nedotknutelných konstant. Jednou z nich je rychlost světla. Nic se nemůže pohybovat rychleji než světlo. Teoretický fyzik Joao Magueijo si myslí, že v mezihvězdném prostoru jsou možná oblasti, kde je cestování nadsvětelnou rychlostí možné.

Rozvinul svou radikální teorii proto, že bez ní se mu nedařilo si vysvětlit, jak vesmír kolem nás vypadá. Když se podíváme na vesmír, zdá stejný ve všech směrech. To je ale problém, protože za dobu existence vesmíru, nemělo světlo dostatek času sjednotit všechny jeho vlastnosti, tomu říkáme problém homogenity.

Problém stejnorodosti vesmíru, tedy fakt, že všechny galaxie a veškerá hmota jsou rovnoměrně rozprostřeny po celém vesmíru, jedno kterým směrem se podíváme, je jednou z největších záhad kosmologie.

Problém je v tom, že vědci si nemyslí, že bylo dost času, aby se od Velkého třesku hmota rozprostřela tak rovnoměrně. Většina vědců v souvislosti s tím odkazuje na teorii kosmické inflace. Kosmická inflace říká, že vesmír začal jako nepředstavitelně malý bod, koncentrující veškerou jeho energii. Pak, v čase menším než triliontina sekundy, se vesmír začal nepředstavitelnou rychlostí zvětšovat. Počáteční uspořádanost tohoto jediného bodu, se pak rozprostřela do jeho nesmírných vzdáleností, tak jak to vidíme dnes. Inflace však není prokázána. Je jen teorií….

#věda #technika

 

 

Zdroj: Rychlost světla možná není nedotknutelnou konstantou. Otevřeme brány k mezihvězdným cestám? – Nevšední Svět

Napsat komentář