Nová fyzika přežila první test, nahradí jednou Einsteina? – Nevšední Svět

Kontroverzní teorie dokázala vysvětlit pozorování lépe, než fyzika s temnou hmotou.

Je jí více než sto let a funguje dobře. Einsteinovy myšlenky a z nich odvozenou fyziku využíváme denně, v přístrojích i v satelitech. Zároveň však tušíme, že toto přiblížení se k dobrému popisu světa není dokonalé: relativitu se nám nedaří sjednotit s kvantovou mechanikou, nedokáže ani dobře vysvětlit některé jevy ve vesmíru .

Před lety však teoretický fyzik Erik Verlinde představil kontroverzní hypotézu, která ke gravitaci přistupuje jinak než ji vnímali Isaac Newton a Albert Einstein .

Verlinde při popisu fungování gravitace vycházel zejména z kvantového světa, ale vypůjčil si i z myšlenek takzvané modifikované gravitace a modifikované newtonské dynamiky Mordehaia Milgroma.

Tvrdí, že tmavá hmota prostě neexistuje a gravitace se chová jinak, než říká obecná teorie relativity. Tyto názory nyní otestoval tým holandské astronomky Margot Brouwerové.

zakřivené světlo

Vědci se podívali na 33 tisíc vzdálených galaxií a sledovali, jak se v jejich okolí chová gravitace. Využili k tomu efekt gravitační čočky: pokud je mezi zdrojem světla a pozorovatelem hmotný objekt se silnou gravitací, výsledkem bude jisté zakřivení světelných paprsků.

Astronomové sledovali, jak toto naměřené zakřivení odpovídá různým fyzikálním modelům.

Podle studie v odborném magazínu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society zjistili, že Verlindeho teorie dobře souhlasí s pozorováními. Při jisté interpretaci dokonce lépe, než naše vysvětlení vesmíru s temnou hmotou.

“Model s temnou hmotou ve skutečnosti sedí o trošku lépe s daty než Verlindeho předpověď,” vysvětluje pro magazín New Scientist Brouwerová. “Pokud ovšem připočtete fakt, že Verlindeho předpovědi nepotřebují volné parametry, zatímco předpovědi s tmavou hmotou ano, pak zjistíte, že Verlindeho model se ve skutečnosti chová lépe. ”

#věda #technika

Zdroj: Nová fyzika přežila první test, nahradí jednou Einsteina? – Nevšední Svět

Napsat komentář