Pozorovatelný vesmír obsahuje 10 krát více galaxií, než jsme si mysleli. | Nevšední svět

Hubbleův vesmírný teleskop provedl v poslední době sčítání objektů hlubokého vesmíru a zjistil, že je v něm mnohem více galaxií, než můžeme pozorovat. Astronomové tak dospěli k překvapivému závěru, že je v pozorovatelném vesmíru nejméně desetkrát více galaxií, než jsme si doposud mysleli.

Tyto výsledky představují jasné důsledky pro teorie formování galaxií a také nám pomáhají vrhnout světlo na starý astronomický paradox – proč je obloha v noci tmavá?

Při analýze dat, kterou provedl tým v čele s Christopherem Conselicem z Univerzity v Nottinghamu ve Velké Británii, zjistil, že raný vesmír obsahoval v daném objemu prostoru, který nyní pozorujeme, asi desetkrát více galaxií. Většina z těchto galaxií byly relativně malé a slabé s hmotnostmi podobnými těm ze satelitních galaxií Mléčné dráhy. Jak se spojovaly a vytvářely tak větší galaxie, hustota galaxií se ve vesmíru zmenšovala. To znamená, že galaxie nejsou v celé historii vesmíru rozloženy rovnoměrně. Tyto výsledky byly publikovány týmem v časopise Astrophysical Journal…

#věda #technika

 

Pozorovatelný vesmír obsahuje 10 krát více galaxií, než jsme si mysleli. | Nevšední svět

Napsat komentář